X

Zielono na giełdach, dolar mocniejszy po słowach Dudleya

19 czerwca 2017 - 19:48 | Żródło: tradebeat.pl

Poniedziałek to przede wszystkim wyraźne wzrosty na rynkach akcyjnych. Nowy rekord zanotował amerykański Dow Jones, a w okolicach historycznych szczytów znalazł się także niemiecki DAX. W przypadku walut wzrostami może pochwalić się amerykański dolar, któremu pomógł optymizm bijący z wypowiedzi Williama Dudleya z FED. Zapewnienia o chęci dalszego podnoszenia stóp także sprzyjały spadkom cen złota.

Dolar dostał wsparcie ze strony Williama Dudleya, który potwierdził, iż FED nie ma zamiaru wycofywać się z planu dalszych podwyżek stóp. Jest to echo środowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, podczas którego prezes Yellen zapewniała, że proces normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej będzie dalej postępować. W efekcie EUR/USD cofną się głębiej pod poziom 1,12, a USD/JPY podszedł w górę o około 0,5% do poziomu 111,45. 

Dobre nastroje na europejskich rynkach akcyjnych są wynikiem zdecydowanej wygranej ugrupowania prezydenta Macrona w II turze wyborów parlamentarnych we Francji. W efekcie paryski CAC40 zyskał dziś 0,9%, podobnie zresztą, jak niemiecki DAX, który powrócił w okolicę 12.900 pkt. Na Wall Street także widać dobre nastroje. Wzrostom przewodzi technologiczny Nasdaq, który jednak wciąż znajduje się znacznie poniżej poziomów sprzed na początku czerwca. Należy także wyróżnić indeks Dow Jones, który zameldował się przy poziomie 21.500 pkt, czym wyznaczył nowe historyczne szczyty. Podobnie ma się sytuacja w przypadku indeksu S&P500, który oscyluje w pobliżu 2.450 pkt.

Pomimo braku nowego rządu i kluczowej przemowy Królowej, dziś oficjalnie rozpoczęły się negocjacje z Unią Europejską w sprawie brexitu. David Davis, minister ds. negocjacji powiedział, że ma nadzieję na konstruktywne oraz pozytywne rozmowy. Wskazuje on, że Wielka Brytania chce nowego, głębokiego oraz specjalnego partnerstwa z Unią Europejską. Funt znajdował się pod presją, co nie dziwi biorąc pod uwagę siłę dolara, ale warto nadmienić o przetasowaniach personalnych w  Banku Anglii, które mogą osłabić skrzydło domagające się podwyżek stóp procentowych. 

Nie rozczarowały dane z polskiego rynku pracy. W maju zatrudnienie wzrosło o 4,5% r/r, czyli w nieco słabszym tempie niż zakładał konsensus celujący w 4,6%. Jest to i tak bardzo solidny wynik. Zdecydowanie in plus zaskoczyły płace – tutaj odnotowano wzrost z 4,1% do 5,4% r/r, podczas gdy oczekiwano +4,9%. Niemniej na niewiele zdało się to dla złotego – EUR/PLN pozostaje ponad poziomem 4,20. 

W trakcie nadchodzącej sesji nocnej najważniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych powinna być publikacja minutes z czerwcowego posiedzenia australijskiego banku centralnego (RBA). Ponadto będzie się wypowiadać prezes oddziału FED z Chicago, Charles Evans, który prawdopodobnie skomentuje ostatnie spotkanie FOMC. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU