X

Raport poranny z rynku akcji z dnia 19-06-2017

19 czerwca 2017 - 8:50 | Żródło: broker.aliorbank.pl

Koniec tygodnia przyniósł niewielki wzrost na indeksie WIG, przy dużych obrotach, przekraczających 1,4 mld zł, czemu sprzyjała wygasająca seria czerwcowych kontraktów terminowych. W otoczeniu zewnętrznym brak poważniejszych zmian, odreagowanie po spadkowym czwartku (w którym krajowy rynek nie uczestniczył z uwagi na brak sesji)  zaliczył giełdy zachodnioeuropejskie. W Stanach Zjednoczonych główne indeksy na minimalnych plusach, pomimo słabszych od oczekiwanych danych z gospodarki (odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan oraz dane z rynku nieruchomości).

 

W weekend odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Przy niskiej frekwencji, większość bezwzględną, jak można było przypuszczać, zdobyła partia LREM prezydenta E. Macrona (wraz z koalicyjną partią MoDem). Bardzo słaby wynik zaliczyła rządząca przez ostatnie 5 lat Partia Socjalistyczna. Rynek reaguje pozytywnie, kontrakty terminowe na francuski CAC40 zwyżkują dziś o ok. 0,6 – 0,7%. W dniu dzisiejszym z kolei rozpoczyna się formalny początek negocjacji w kwestii Brexitu, tym samym przynajmniej sam start negocjacji nie opóźnia się z uwagi na wynik niedawnych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

 

Z krajowego rynku: mniejszościowy akcjonariusz CIECHU, TFI PZU, zgłosił projekt uchwały na ZWZA, w którym proponuje się wypłatę 2,89 zł dywidendy na akcję. Co ciekawe, zarząd spółki zarekomendował wcześniej niewypłacanie dywidendy za zeszły rok. Informacja została przekazana pod koniec sesji, kurs zareagował lekko negatywnie (pogłębił spadki; zamknięcie na dziennym minimum).

 

Na indeksach azjatyckich dominują dzisiaj wzrosty, podobnie kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie rosną. W dzisiejszym kalendarium uwagę przykuwają krajowe dane o dynamice zatrudnienia i płac w sektorze przedsiębiorstw za maj (dane determinujące oczekiwania m.in. względem sprzedaży detalicznej czy inflacji).


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU