X

Raport dzienny: Wzrost awersji do ryzyka na światowych rynkach

07 grudnia 2017 - 10:24 | Żródło: Deutsche Bank Polska Biuro Maklerskie

 

Świat
Środa na parkietach Starego Kontynentu przyniosła przewagę spadków, zaś w USA notowania zakończyły się niemal remisowymi rozstrzygnięciami. Początek notowań w Europie naznaczony był przewagą obozu podażowego, jednakże w kolejnych godzinach udało się ograniczyć skalę spadków. Przy braku istotnych publikacji makroekonomicznych oraz innych impulsów, do startu notowań w USA niewiele się działo na europejskich parkietach. Ostatnie dwie godziny handlu przyniosły impuls popytowy, który jednak w większości przepadków wystarczył jedynie do ograniczenia wcześniejszych strat. W USA środowe zmagania nie obfitowały w emocje, gdyż S&P500 poruszał się przez cały dzień w wąskim kilkupunktowym korytarzu. Przy solidnej postawie spółek technologicznych S&P500 odnotował minimalny spadek finiszując tuż poniżej pułapu 2.630 punktów. Za oceanem najlepiej zachowywał się brazylijski indeks Bovespa, który zyskał +1%. Na rynku walutowym środa przyniosła umocnienie dolara względem euro, za które pod koniec dnia płacono 1,18 USD.
Giełda
Pogorszenie nastrojów na rynkach światowych, czego wymownym dowodem były solidne spadki na azjatyckich parkietach, znalazło odzwierciedlenie także na krajowej giełdzie. Wskaźnik największych spółek, WIG20, już na otwarciu notował istotny spadek, który tylko nieznacznie udało się zmniejszyć na zamknięciu sesji. W ciągu dnia kupującym niemal udała się próba całkowitego odrobienia strat, czemu sprzyjała poprawa sentymentu na zachodnioeuropejskich parkietach, jednak po południu przewagę ponownie uzyskała strona podażowa. W rezultacie WIG20 zniżkował wczoraj o -0,5%, ani na chwilę nie wychodząc "nad kreskę". Podobnie prezentowała się sytuacja w segmentach spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji – zarówno mWIG40, jak i sWIG80 sukcesywnie osuwały się od startu handlu i dopiero mobilizacja popytu na końcowym fixingu pozwoliła na częściowe zniwelowanie wcześniejszych spadków. Pomimo tej poprawy wskaźnik small-caps stracił niespełna -0,5%, z kolei indeks "średniaków" poszedł w dół o -0,7%. W drugiej linii najgorzej prezentowało się Forte (-8,7%), któremu zaszkodziły informacje o problemach niemieckiego kontrahenta. Słabo wypadły także firmy, których walory z początkiem miesiąca weszły w skład indeksu MSCI Poland (CD Projekt, Dino Polska, Play). W gronie blue chips negatywnie wyróżniały się Pekao SA i PKO BP, na wartości traciły też akcje innych banków oraz spółek z branży wydobywczej. Mocną przecenę zaliczył wtorkowy "bohater", Cyfrowy Polsat (-4,8%), natomiast na zielono świeciły notowania Lotosu i PKN Orlen (kolejno +3,5% i +2,8%). Obroty na wczorajszej sesji wyniosły blisko 1,12 mld PLN, z czego ponad 807 mln PLN przypada na handel walorami największych spółek.
Obligacje/Makro
Spadki rentowności obligacji na rynkach bazowych nie pozostały bez wpływu na sytuację na krajowym rynku długu. Dochodowości papierów 5-letnich i 10-letnich obniżyły się o 2-3 pb., z kolei ceny obligacji dwuletnich po porannym wzroście wróciły do poziomów z wtorkowego zamknięcia.
Waluty                                                                                                                                           
Na rynku walutowym złoty osłabiał się w stosunku do najważniejszych walut, co po części można wiązać z podtrzymaniem gołębiej retoryki przez RPP oraz wzrostem awersji do ryzyka. PLN najwięcej stracił w relacji do dolara, który zyskiwał na rynkach światowych. Nieco mniejsze złoty zanotował wobec euro i franka.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU