X

Raport dzienny: Wyraźna poprawa nastrojów na rynkach

12 września 2017 - 10:10 | Żródło: Deutsche Bank Polska Biuro Maklerskie

 

Świat
Początek tygodnia przyniósł powiew optymizmu na globalnych rynkach. Rosnący apetyt na ryzyko wspierał rozwój wydarzeń na Półwyspie Koreańskim, gdzie nie doszło w weekend do kolejnych testów broni nuklearnej, czego obawiała się część inwestorów. Wsparciem dla obozu popytowego były również doniesienia dotyczące huraganu Irma, którego uderzenie okazało się łagodniejsze od pesymistycznych przewidywań, zaś siła żywiołu sukcesywnie słabła. Inwestorzy w Europie ochoczo ruszyli do zakupów akcji już od początku sesji. Przewaga obozu popytowego sukcesywnie się zwiększała, a w ostatecznym rozrachunku szeroki europejski Stoxx 600 zyskał nieco ponad 1%. W USA sesja również rozpoczęła się od wyraźnych wzrostów, wpisując się w globalną pozytywną atmosferę na rynkach. Indeks S&P500 dotarł w ciągu sesji niemal do pułapu 2.490 pkt., odnotowując w poniedziałek historyczne rekordowe zamknięcie. Za oceanem ponownie mocno zyskiwał brazylijski indeks Bovespa (+1,7%), który powiększył tegoroczną zdobycz do +23,4%. Na rynku walutowym w poniedziałek umacniał się dolar, zaś osłabiały się m.in. frank szwajcarski oraz japoński jen.
Giełda
Znacząca poprawa sentymentu na rynkach bazowych sprawiła, że także na warszawskim parkiecie nastroje wyraźnie się poprawiły. Inwestorzy, którzy przed weekendem pozbywali się akcji w obawie przed wzrostem napięcia geopolitycznego, odbudowywali swoje pozycje. Po upływie godziny zwyżki nabrały tempa i indeks WIG20 zyskiwał już ponad +1,5%, jednak po południu impet kupujących nieznacznie wyhamował i dzień zakończył się wzrostem wskaźnika blue chips o +1,2%. Słabiej prezentowały się spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji – zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zanotowały jedynie nieznaczne zmiany. Obroty lekko wzrosły w stosunku do osiągniętych na piątkowej sesji i przekroczyły 910 mln PLN. Spośród komponentów indeksu WIG20 najmocniej na wartości zyskały akcje PKN Orlen (+5,4%), istotnie rosły również notowania Lotosu (+2,2%). Walory obu koncernów paliwowych już w piątek przyciągały uwagę dobrym zachowaniem, a wczorajsza sesja stanowi potwierdzenie zwiększonego zainteresowania papierami obu spółek, które niedawno informowały o wzroście marż rafineryjnych. Wzięciem cieszyły się także koncerny energetyczne (Energa +4,1%, PGE +2,9%), a solidne zwyżki zaliczyły jeszcze Pekao SA i KGHM. W gronie "średniaków" ponownie najjaśniej "świeciła" gwiazda CD Projektu – akcje producenta "Wiedźmina" zyskały +5,7% osiągając barierę 100 PLN, a wzrostowi kursu towarzyszyły wysokie obroty. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Polimeksu (+3,5%), wyraźnie spadały za to kursy walorów Medicalgorithmics, CI Games, Kruka i Stalproduktu. Wśród mniejszych spółek negatywnie wyróżniało się Rafako (-8,3%), co jest pokłosiem słabszych wyników kwartalnych i planowanej restrukturyzacji. Po przeciwnej stronie rynku znalazł się LC Corp. (+7,4%), które zwyżkowały po doniesieniach o zamiarze sprzedaży posiadanego pakietu akcji przez L. Czarneckiego.
Obligacje/Makro
GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +1,8% rdr, a w stosunku do lipca ceny obniżyły się o -0,1%. Natomiast opracowywany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł we wrześniu, głównie ze względu na wyższe oczekiwania inflacyjne konsumentów. Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian cen krajowych obligacji – rentowności nieznacznie (o 1 pb.) wzrosły na środku i długim końcu krzywej.
Waluty                                                                                                                                           
Umocnienie dolara na rynkach światowych wpłynęło także na wycenę złotego względem amerykańskiej waluty. Kurs pary USD/PLN zbliżył się po południu do poziomu 3,55. Złoty osłabił się także w relacji do funta, zyskiwał za to względem franka, do czego przyczynił się spadek awersji do ryzyka. W godzinach popołudniowych euro kosztowało blisko 4,25 PLN.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU