X

Raport dzienny: „Średnie” spółki wracają do łask inwestorów

13 września 2017 - 10:07 | Żródło: Deutsche Bank Polska Biuro Maklerskie

 

Świat
Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację pozytywnych tendencji obserwowanych na początku tygodnia. Większość indeksów giełd europejskich już od startu wskazywała na przewagę obozu popytowego. Inwestorzy odkładając nieco na bok obawy geopolityczne nabywali akcje, wspierając wzrosty głównych indeksów. Szczególnym zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje banków, ubezpieczycieli oraz spółek motoryzacyjnych. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,5%. W USA również można było obserwować kontynuację zwyżek na rynku akcji, choć ich skala była bardziej stonowana niż w poniedziałek, gdy główne indeksy zyskały powyżej +1%. Przewaga obozu popytowego, wspieranego m.in. wzrostami kursów spółek telekomunikacyjnych i finansowych, wystarczyła aby S&P500, Nasdaq Composite oraz Dow Jones Industrial zakończyły dzień na nowych historycznych maksimach. Na rynku walutowym kurs eurodolara kończył dzień nieznacznym wzrostem; relatywną słabością cechowały się japoński jen oraz frank szwajcarski.
Giełda
Kontynuacja pozytywnych tendencji na rynkach bazowych sprawiła, że także na warszawskiej giełdzie przewagę mieli kupujący. Wyjątek w tym względzie stanowiły jedynie spółki o mniejszej kapitalizacji, których indeks (sWIG80), przy istotnie mniejszych od obserwowanych w ostatnim czasie obrotach, zniżkował o -0,5%. WIG20 i mWIG40 po początkowym zawahaniu "ruszyły do góry", jednak krótko po południu impet strony popytowej nieco wyhamował. Nastroje na rynku popsuły dodatkowo informacje o przejściu przez KE do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce ws. sądów. W reakcji na te doniesienia krajowe aktywa zaczęły tracić na wartości (złoty, obligacje), spadały także giełdowe wskaźniki. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień niewielką przeceną (-0,3%), natomiast mWIG40 ograniczył skalę zwyżki, ale dzięki mobilizacji kupujących na końcowym fixingu wzrósł o +0,7%. Obroty nieznacznie wzrosły i zamknęły się kwotą 928 mln PLN. Wśród największych spółek najlepiej prezentowały się spółki modowe (LPP +4,3%, CCC +2,1%), z kolei po przeciwnej stronie rynku znalazły się koncerny energetyczne (PGE, Energa), KGHM i PKO BP (-1,7%). Dodatkowym obciążeniem dla akcji Banku mogą być obawy dotyczące konieczności zawiązania rezerw na potencjalne straty związane z energetyką wiatrową. W gronie "średniaków" uwagę zwracało mocne zachowanie CD Projektu, Benefit Systems, Stalproduktu i Echa. Wyraźnie zwyżkował także Getin Noble Bank (+3,4%), choć w ciągu dnia wzrosty były dwukrotnie większe. W segmencie small-caps powody do zadowolenia mieli szczególnie udziałowcy Bumechu i Wieltonu, jednak większość spółek traciła na wartości. Najmocniej taniały akcje Cormay’a i TIMu.
Obligacje/Makro
NBP poinformował, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w sierpniu 0,7% w ujęciu rocznym. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wczoraj na całej długości krzywej naśladując podobną tendencję na rynkach bazowych. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,20%.
Waluty                                                                                                                                           
Złoty istotnie osłabiał się wczoraj w relacji do dolara i euro po informacji o przejściu przez KE do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów. Po południu dolar kosztował 3,57 PLN, a za euro trzeba było zapłacić ponad 4,26 PLN. Krajowa waluta traciła także wobec franka, jednak najmocniejsze straty poniosła względem brytyjskiego funta. Wyższy od oczekiwań odczyt sierpniowej inflacji w Wlk. Brytanii spowodował wzrost oczekiwań odnośnie podwyżki stóp. Kurs pary GBP/PLN wzrósł o ponad +1% do poziomu 4,73.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU