X

Raport dzienny: Spadkowy początek tygodnia na europejskich parkietach

14 listopada 2017 - 10:22 | Żródło: Deutsche Bank Polska Biuro Maklerskie

 

Świat
Poniedziałek przyniósł przewagę spadków na Starym Kontynencie, zaś w USA główne indeksy solidarnie odnotowały minimalny wzrost. Handel w Europie rozpoczął się od neutralnych poziomów, ale już od początku sesji widoczna była narastająca stopniowo przewaga obozu podażowego. W obliczu braku istotnych impulsów, w tym publikacji danych makroekonomicznych, nastroje inwestorów pogarszały się aż do momentu startu sesji za oceanem. Indeksy europejskie po odnotowaniu śródsesyjnych minimów zaczęły stopniowo odrabiać straty, dzięki czemu finalne spadki w poniedziałkowych statystykach zostały ograniczone. W USA, gdzie inwestorzy w końcówce sezonu wyników kwartalnych koncentrują już uwagę na innych czynnikach, notowania rozpoczęły się od spadków S&P500, które jednak zostały szybko zniwelowane jeszcze przed końcem handlu w Europie. Kolejne godziny przyniosły marginalną zmienność i ostatecznie główne indeksy amerykańskie zakończyły pierwszą sesję tygodnia solidarną zwyżką o +0,1%. Za oceanem korektę wcześniejszych wzrostów kontynuował argentyński Merval, zniżkując o -1,4%. Dolar utrzymał w poniedziałek status quo względem euro i nieznacznie umocnił się do jena.
Giełda
Nowy tydzień na warszawskim parkiecie rozpoczął się od dalszej przeceny spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji oraz nieznacznej zniżki wskaźnika blue chips. Po piątkowych spadkach WIG20 lekko zyskiwał w pierwszej godzinie handlu, jednak pogorszenie nastrojów na parkietach zachodniej Europy spowodowało, że kolejne godziny upłynęły po znakiem przewagi sprzedających. W ostatniej fazie sesji sytuacja się odwróciła i nieco lepszy sentyment, jaki pojawił się na rynkach po starcie handlu na Wall Street, sprawił, że indeks największych spółek w całości odrobił straty. Na końcowym fixingu więcej do powiedzenia ponownie miała strona podażowa i ostatecznie WIG20 spadł o -0,1%. Wartość obrotu walorami spółek z pierwszej linii przekroczyła 614 mln PLN, w czym największy udział miały PKO BP i Eurocash. Akcje Banku wzrosły w poniedziałek o +2,6%, a inwestorzy ciepło przyjęli lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne. Dobra postawa PKO BP zachęciła graczy do kupna papierów innych przedstawicieli sektora bankowego (Aliora, mBank, Pekao SA), czego efektem jest zwyżka sektorowego indeksu WIG-Banki o +1,6%. Na wartości zyskiwały także spółki z branży wydobywczej (KGHM, JSW), dla których wsparcie stanowiły wzrosty cen surowców. Na "czerwono" świeciły kursy walorów PGNiG i wspomnianego Eurocashu, co jest wynikiem rozczarowujących rezultatów finansowych za 3. kwartał. Słabo radziły sobie również PZU i Lotos, które zanotowały ponad -2-proc. spadki. W gronie mid-caps uwagę zwracała silna przecena CD Projektu (-8,1%), spowodowana pogłoskami o możliwym przesunięciu premiery gry "Cyberpunk". Wyraźnie taniały akcje Polimeksu, Grupy Azoty i Enei, a gorsza postawa również i innych komponentów indeksu mWIG40 przyczyniła się do jego końcowej zniżki o -1,2%. O połowę mniejszy spadek zaliczył sWIG80. Wśród "maluchów" drastyczną przecenę (przeszło -40%) zaliczył XTB – inwestorzy pozbywali się walorów brokera po informacjach o zarzutach ze strony KNF.
Obligacje/Makro
GUS poinformował, że w październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o +0,5% mdm, zaś w ujęciu rocznym zwiększyły się o +2,1%. Z kolei Wskaźnik Przyszłej Inflacji, który prognozuje z wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, wyraźnie wzrósł w listopadzie. Początek tygodnia przyniósł zwyżkę rentowności krajowych obligacji na całej długości krzywej.
Waluty                                                                                                                                           
Na rynku walutowym złoty osłabiał się wczoraj w stosunku do najważniejszych walut. Najmocniej (ponad 1 grosz) PLN tracił w relacji do euro, natomiast względem dolara i franka notował o połowę mniejsze straty. Złoty wyraźnie zyskiwał za to wobec funta – kurs pary GBP/PLN spadł poniżej poziomu 4,76.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU