X

Raport dzienny: Niewielkie wzrosty na rynkach na zakończenie tygodnia

19 czerwca 2017 - 10:43 | Żródło: Deutsche Bank Polska Biuro Maklerskie

 

Świat
Czwartek przyniósł na globalnych rynkach przewagę obozu podażowego. Na Starym Kontynencie już od początku notowań widoczna była przewaga sprzedających, co było kontynuacją ruchu ze środowego popołudnia. W końcowych godzinach handlu było widać niewielkie odbicie, jednakże ograniczyło ono jedynie nieznacznie skalę dziennych spadków. W USA start spadkowy start notowań wpisał się w globalne nastroje, jednakże główne indeksy w kolejnych godzinach mozolnie odrabiały straty z początku notowań. Ostatecznie w USA w ujęciu dziennym odnotowano niewielkie spadki S&P500 oraz Dow Jones Industrial. W czwartek na rynku walutowym dolar wyraźnie umocnił się względem jena oraz euro. W czwartek ministrowie finansów strefy euro osiągnęli porozumienie umożliwiające wypłacenie Grecji kolejnej transzy pomocy finansowej. W piątek w kalendarium publikacji makroekonomicznych warto zwrócić uwagę m.in. na dane o majowej inflacji konsumenckiej w strefie euro. 
Giełda
Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Wskaźnik największych spółek, WIG20, stracił -0,3% i ponownie znalazł się poniżej poziomu 2300 punktów. mWIG40 i sWIG80, grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, zniżkowały jedynie o niespełna -0,1%. W ciągu dnia indeksy notowały umiarkowane wzrosty, czemu sprzyjały dobre nastroje na parkietach zachodniej Europy. Jednakże wraz ze startem handlu za Oceanem sentyment zaczął się pogarszać i w ostatniej fazie handlu do głosu doszli sprzedający. W centrum uwagi inwestorów znajdowały się w środę informacje o zmianach we władzach Pekao SA. Rynek negatywnie przyjął komunikat o odwołaniu dotychczasowego prezesa (L. Lovaglio), ale późniejsze doniesienia o powołaniu byłego szefa PZU (M. Krupińskiego) na stanowisko wiceprezesa (po uzyskaniu zgody KNF ma objąć "stery" Banku), znacząco uspokoiły emocje i akcje Pekao SA zamknęły dzień na plusie przy największych obrotach na rynku. Największym wzrostem może poszczycić się PKN Orlen (+2,3%), pozytywnie wyróżniały się także walory czołowych koncernów energetycznych (Energa, Tauron, PGE). Na przeciwnym biegunie znalazły się tracące ponad -2% PZU i PKO BP, powodów do zadowolenia nie mieli także udziałowcy Lotosu i KGHM. Obroty w segmencie blue chips przekroczyły 760 mln PLN, zaś na całym rynku wyniosły 904 mln PLN. W gronie "średniaków" po raz kolejny najchętniej handlowano akcjami CD Projektu, jednak tym razem kapitalizacja producenta gier komputerowych obniżyła się o -2,7%. Spore spadki zaliczyły Stalprodukt, Ciech i Orbis, wzrosły za to notowania Millennium. Dziś wygasają kontrakty terminowe na główne indeksy, zatem największych atrakcji można spodziewać się dopiero w ostatniej godzinie handlu.
Obligacje/Makro
NBP poinformował, że podaż pieniądza (M3) wzrosła w maju o +0,5% mdm, zaś rdr wzrost wyniósł +6,2%. Dosyć stabilna sytuacja utrzymywała się na rynku długu. Rentowności obligacji rządowych nieznacznie (o 1 pb.) obniżyły się na całej długości krzywej. Po decyzji Fed w czwartek rosły dochodowości obligacji na większości rynków, należy zatem dziś spodziewać się presji na spadek cen krajowych papierów. 
Waluty
W oczekiwaniu na wieczorną decyzję Fed złoty lekko osłabił się w środę w stosunku do dolara i euro. PLN nieznacznie zyskał za to w relacji do franka, natomiast wobec funta umocnił się o 1 grosz. Aprecjacja dolara po zakończeniu posiedzenia FOMC wpłynęła wczoraj na wyraźne osłabienie złotego względem najważniejszych walut na światowych rynkach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU