X

Kalendarz na nowy tydzień: bez letniego odpoczynku dla inwestorów

11 sierpnia 2017 - 15:48

Okres letni stanowi zwykle odpoczynek dla uczestników rynku z całego świata, ze względu na brak kluczowych raportów makroekonomicznych oraz urlopów wielu kluczowych inwestorów. Niemniej, polityka oraz w szczególności Donald Trump mieli zupełnie inne plany na ten okres. Mocna retoryka prezydenta USA w stosunku do Korei Północnej spowodowała wyraźną wyprzedaż wobec wzrostu napięcia geopolitycznego. Główne światowe indeksy giełdowe wyraźnie straciły, ceny obligacji wzrosły, natomiast waluty takie jak jen, czy frank odrobiły ostatnio notowane straty po kilku wypowiedziach Donalda Trumpa. USD/JPY znalazł się poniżej poziomu 110,00 nie tylko ze względu na wypowiedzi amerykańskiego prezydenta, ale również ze względu na dane gospodarcze z USA. Oznacza to, że Rezerwa Federalna będzie miała trudny orzech do zgryzienia w najbliższych miesiącach, gdyż perspektywy gospodarcze uległy znacznemu pogorszeniu. Fakt ten oznacza, że inwestorzy przestają wierzyć w trzecią podwyżkę stóp procentowych w tym roku. W środę w przyszłym tygodniu opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia, co może być kolejnym ważnym wydarzeniem patrząc z perspektywy dolara.

Minutes FOMC (Środa 20:00), minutes EBC (Czwartek 13:30)

Wrzesień może być ważnym punktem zwrotnym dla dwóch najważniejszych banków centralnych na świecie. EBC jest coraz bliższy stwierdzenia, że utrzymywanie tak luźnej polityki monetarnej nie jest już wymagane przez rynek, ze względu na przede wszystkim znaczne polepszenie perspektyw gospodarczym. Najbliższe minutes mogą potwierdzić, że bank ogłosi tapering programu skupu aktywów. Fed jest oczywiście w innym miejscu normalizacji polityki monetarnej. Można stwierdzić, że znajduje się mniej więcej pośrodku cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Niemniej ostatnie doniesienia sugerują, że bank może wstrzymać się z dalszym procesem podwyżek stóp o i skupić się na innym narzędziu jakim jest bilans aktywów. Bank może ogłosić we wrześniu, że zamierza ograniczyć mocno rozrośnięty bilans. Fed może również wyrazić swoje obawy związane z inflacją. Wobec tego EUR/USD będzie kluczową parą ze względu na te wydarzenia.

Sprzedaż detaliczna z USA (Wtorek, 14:300

Trzeci kwartał rozpoczął się słabo dla amerykańskiej gospodarki. Rozczarowała nie tylko inflacja, ale również inne tzw. “miękkie dane” jak ISM rozczarowały. Raport NFP za lipiec był pewnego rodzaju ulgą dla amerykańskiego dolara i przyniósł kilka dni wzrostów. Dolar stracił jednak po eskalacji konfliktu między USA oraz Koreą Północną oraz po kolejnych słabych danych inflacyjnych. Niemniej w przypadku sprzedaży detalicznej, jej odbicie mogłoby stanowić kolejny punkt zaczepu dla amerykańskich dolarowych byków. Z drugiej strony, słaby raport może tylko dodać słabości do mocno już wyprzedanego dolara oraz wskazać, że trzecia podwyżka stóp procentowych w tym roku jest raczej wykluczona. Wobec tego kluczową parą może być USD/JPY.

Inne dane – CPI z UK (Wtorek, 10:30), raport z rynku pracy w Australii (Czwartek, 03:30), CPI z Kanady (Piątek, 14:30)

Nadchodzący tydzień jest nie tylko ważny dla amerykańskiej waluty. Inne dane mogą być znaczące dla takich ciekawych par jak GBPCAD, GBPAUD, czy AUDCAD.

 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU