X

Kalendarz makro: Czy funt utrzyma trend wzrostowy?

13 września 2017 - 9:44 | Żródło: tradebeat.pl

Posumowanie:

 • Czy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii postawi pod znakiem zapytania wczorajsze wzrosty na GBP?
 • Inflacja producencka (PPI) będzie wstępem do jutrzejszego odczytu inflacji CPI
 • Czy rządowy raport o zapasach ropy w USA zaskoczy po raz drugi?

Funt brytyjski był wczoraj zdecydowanie najlepiej radzącą sobie walutą, po tym jak publikacja inflacji wykazała jej znaczne przyspieszenie pobijając wszystkie prognozy. Pomimo, że większa inflacja oznacza większe prawdopodobieństwo podwyżek to w przypadku Wielkiej Brytanii sprawa ta nie wygląda tak prosto. Poza raportem z rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie, zobaczymy także dzisiaj odczyt PPI z USA, który może być dobrym prognostykiem przed odczytem CPI, który zaplanowany jest na jutro.

10:30 – Raport z rynku pracy (Wielka Brytania) – na pierwszy rzut oka wczorajsze mocne odczyty inflacji mogą sugerować, że Bank Anglii w odniesieniu do nich może zmienić swoje stanowisko względem stóp procentowych na bardziej jastrzębie. Jednakże, jak to często bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Wielka Brytania doświadczyła najwolniejszego wzrostu gospodarczego spośród krajów grup G7 w drugim kwartale, głównie przez przygaszoną konsumpcję. Główną przyczyną tego może być negatywny poziom przyrostu realnego wynagrodzenia, który ciąży na wydatkach konsumpcyjnych. Pomimo, że dzisiejsze wzrost wynagrodzeń ma wykazać mniejsze wartości niż inflacja (CPI 2,9% r/r) to odczyty powyżej prognoz mogą częściowo osłabić obawy o dalsze pogłębienie się tej niekorzystnej sytuacji, co w konsekwencji powinno wspierać notowania funta.

14:30 – Inflacja PPI (USA) – Wprawdzie PPI nie jest głównym drogowskazem dla inwestorów, to może on być dobrą zapowiedzią przed jutrzejszym odczytem CPI, a ten z kolei będzie miał ogromny wpływ na rynki. Dane za sierpień mają wskazać odpowiednio 2,5% r/r i 0,3% m/m. Jeśli tak się stanie to wskazania te będą znacznie bardziej przyzwoite niż te widziane miesiąc wcześniej. Rentowności amerykańskich 10-latek w ostaniach dniach odbija w górę (już ponad 15 bps), po tym jak w tamtym tygodniu ustanowiła dno w okolicy 2%. Niemniej dolar wciąż handluje się niedaleko poziomów 1,20 na parze z euro. Dobre odczyty PPI dzisiaj mogą wspierać scenariusz trzeciej podwyżki w tym roku, a tym samym umacniać dolara.

16:30 – Raport Departamentu Energii (USA) – Zaplanowana na dzisiaj publikacja cotygodniowego raportu o stanie zapasów paliw ujawni przede wszystkim statystyki dotyczące ropy. W poprzednim tygodniu zobaczyliśmy duży spadek produkcji ropy spowodowany zawieszeniem działalności rafinerii na terenie Texasu, które doświadczył huragan Harvey. Jednocześnie zapasy ropy wzrosły, podczas gdy zapasy paliwa spadły. Z kolei raport API (publikowany wczoraj wieczorem) sugeruje, że podobna sytuacja może mieć miejsce także w tym tygodniu (API wykazało wzrost zapasów o 6,2 mln baryłek), zwłaszcza , że możliwe jest połączenie konsekwencji dwóch huraganów: Harvey i Irma. 

link do pliku

 Ceny ropy WTI zdecydowanie odbiły od wsparcia w okolicy $47. Ruch ten zainaugurowany był przez uspokajający raport OPEC. Kluczowym oporem do obserwacji będzie poziom $50.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU