X

Kalendarz makro: czy dane CPI będą punktem zwrotnym dla dolara?

11 sierpnia 2017 - 11:02 | Żródło: tradebeat.pl

Podsumowanie: 

 • Finalne odczyty inflacji w krajach europejskich
 • Dane CPI z USA kluczowymi informacjami z rynku
 • Dwie wypowiedzi bankierów z USA

Nie ma wątpliwości, że mijający tydzień zdominowany był przez geopolitykę, która spowodowała masywne ruchy na rynkach finansowych. Dolar zachowywał się mieszanie i możliwe, że będziemy mieli do czynienia ze sporą świecą tygodniową na indeksie. Wobec tego dzisiejsze wydarzenia w postaci odczytów inflacji oraz wypowiedzi bankierów mogą stanowić punkt zwrotny dla amerykańskiego dolara. 

14:30 USA – Inflacja CPI – konsensus dla danych wskazuje na odbicie głównego odczytu inflacyjnego z poziomu 1,6% r/r do poziomu 1,8% r/r za lipiec. W przypadku inflacji bazowej odczyt ma pozostać na poziomie 1,7% r/r. Niemniej, oczekiwania mogą być dosyć zawyżone, biorąc pod uwagę wyraźne rozczarowanie danymi w postaci inflacji PPI, którą poznaliśmy wczorajszego dnia. Poniższy wykres pokazuje, że odczyty są ze sobą wyraźnie skorelowane, dlatego możliwe będzie zaskoczenie danymi. W przypadku jednak, kiedy inflacja wypadnie zgodnie z oczekiwaniami może to być wsparcie dla waluty i doprowadzić do byczej świeczki na tygodniowym wykresie.

link do pliku

Inflacja PPU w USA spadła nieoczekiwanie, co nie jest dobrym znakiem dla dzisiejszej inflacji CPI. Źródło: Macrobond, XTB

Wypowiedzi bankierów Fed (15:40 Kaplan, 17:30 Kashkari) – kolejne posiedzenie Fed mające mieć miejsce we wrześniu zbliża się wielkimi krokami. Niemniej inwestorzy chcą być przygotowani, w czym mogą pomóc wypowiedzi bankierów centralnych z USA. Biorąc pod uwagę sytuację w której dolar zyskiwałby po odczytach inflacyjnych, w przypadku wypowiedzi tych bankierów możemy mieć do czynienia z odwrotem. Wczorajsza wypowiedź Dudleya była raczej rozmyta. Z jednej strony wskazywał on, że nie oczekuje powrotu inflacji do poziomu 2% w średnim terminie. Z drugiej strony powiedział on jednak, że w tym terminie inflacja będzie wzrastać do tego poziomu. Nawet gdyby te uwagi pochodziły z różnych wypowiedzi, wskazuje to na dosyć duże niezdecydowanie. 

19:00 USA – Aktywne wieże wiertnicze – Ropa jest obecnie dosyć zmienna i cofnęła się z kluczowego oporu do poziomu wsparcia wobec czego obserwujemy konsolidację na wykresie. Ostatni raport pokazał spadek wież, jednak nie są to w tym momencie kluczowe odczyty dla ropy. 

link do pliku

 Dzisiejsze wydarzenia będą kluczowe dla ruchów na indeksie dolara. Źródło: xStation5

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU