X

Jakie klasy aktywów będą dobrą inwestycją w drugiej połowie roku?

25 maja 2017 - 14:43

Paweł Jackowski

W obecnej fazie cyklu koniunkturalnego, w warunkach przyspieszającego globalnego PKB i inflacji preferowaną klasą aktywów są akcje i surowce. Na poziomie gospodarek preferujemy obecnie rynki rozwijające się, z uwagi na wzrost cen surowców oraz osłabianie się amerykańskiej waluty. W ramach krajów rozwiniętych pozytywnie postrzegamy strefę euro z uwagi na kontynuację trendu poprawy danych makroekonomicznych.

W ramach konkretnych branż widzimy potencjał do wzrostu spółek wydobywczych, przemysłowych oraz finansowych. Europejskie banki będą beneficjentami zakończenia akomodacyjnej polityki monetarnej w strefie euro, rozpędzającego się rynku kredytowego w wybranych krajach oraz cięcia kosztów w europejskim sektorze bankowym. Korzystne momentum makroekonomiczne sprzyja spółkom przemysłowym, a dodatkowo wspierane będzie również planem Junckera i ożywieniem w krajach rozwijających się, do których przede wszystkim Niemcy kierują istotną część eksportu.

W środowisku przyspieszającej inflacji naturalnym zabezpieczeniem przed utratą wartości kapitału jest inwestycja w złoto, która będzie stabilizowała wartość portfela w wypadku korekty na rynkach akcyjnych. W układzie technicznym cena złota zakończyła bessę u progu 2016 r., lecz wciąż pozostaje ok. 35% poniżej szczytu z 2011 r. Słaby USD nie powinien w dłuższej perspektywie ciążyć notowaniem tak jak miało to miejsce w IV kwartale 2016 r. Inflacyjny wzrost w gospodarce światowej będzie głównym stymulantem zwyżek cen złota,
a wspierać je będzie utrzymująca się niepewność geopolityczna. Ostatnia korekta notowań może być dobrym momentem na zajęcie pozycji z potencjałem wzrostu do 1400 USD za uncję w perspektywie kilku miesięcy.

Paweł Jackowski, Dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami, Domu Maklerskiego TMS Brokers SA


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU