X

Hiszpania – zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym

wczoraj - 14:04 | Żródło: Dom Maklerski DIF Broker

Ryzyko polityczne jest jednym z komponentów, który może wpłynąc na wyniki Twoich inwestycji i jest to szczególnie istotne jeśli inwestor ma portfel z inwestycjami na arenie międzynarodowej. Przykładem może tu być Brazylia z początku roku, ze spadkiem -20% na skutek restrykcji finansowcyh nałożonych w tym kraju. Oczywiście nie ma metody na wyliminowanie ryzyka, istnieją jedynie sposoby pomagające w zarządzaniu ryzykiem. Dziś nagłówki gazet skupiają się na Hiszpanii i próbach Katalonii odłączenia się od Hiszpanii. Jako, iż nie wiemy jak to się skończy, spójrzmy na wykres punktowo-symboliczny  funduszu ETF iShares MSCI Spain ETF EWP, celem pomocy inwestorom w zarządzaniu ryzykiem. 
Wykres długoterminowy widoczny poniżej ukazuje sporo wzrosty od końca zeszłego roku z poziomu 25.50$ do szczytu z sierpnia na poziomie 34,50$. Fundusz ETF Hiszpanii, ma od początku roku znacznie lepsze wyniki, anieżeli fundusze krajów rozwiniętych EFA oraz fundusz Europy IEV, z wynikiem 26,48% w porównaniu do 19,70 dla EFA oraz 21,70% dla IEV. 

Źródło: Nasdaq/DWA

Legenda

Lata widoczne na dole wykresu

Miesiące naniesione na wykresie

Linie trendu – zawsze pod kątem 45 stopni

sygnał kupna – gdy wzrostowa kolumna X przekracza poprzednią kolumnę X

Jednakże ostatnia korekta, czyli na wykresie przejście do spadkowej kolumny O, nie ma wcześniejszego wsparcia aniżeli 25$. 
Spójrzy zatem na wykres w przybliżeniu, czyli wykres w ujęciu krótkiego terminu. Wykres poniżej, tu widzimy konsolidację w przedziale 34,75$ do 32,25$. Prosimy zauważyć iż od maja  ceny funduszu zdołały zachować poziom przy trzech ostatnich próbach testowania wsparcia 32,25$. Jeśli wsparcie to zostanie przełamane, będzie to przełamanie czterekrotnego dna i będzie to oznaczało, iż podaż jest w przewadze i poziom ten może służyć jako zlecenie stop loss. 

 

Źródło Nasdaq/DWA

*Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. W sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy.

Tom Dorsey
DIF Broker


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU