X

Dobre odczyty z Chin sprzyjają rynkom wschodzącym

17 lipca 2017 - 12:59 | Żródło: tradebeat.pl

W trakcie poranka w Europie nie doszło do większych ruchów na rynku walutowym. Nieco lepiej zaprezentował się dolar, jednak daleko mu do odrobienia strat z piątku. Dobrze radzą sobie aktywa z rynków wschodzących, czemu sprzyjają niższe rentowności amerykańskich papierów oraz mocne odczyty z Chin. Z kolei na większości europejskich indeksów giełdowych widać ostrożność, co można przypisać niepewności związanej z czwartkowym posiedzeniem EBC. 

Główną figurą sesji azjatyckiej był odczyt PKB z Chin za I kwartał. Dane zaskoczyły pozytywnie, gdyż w ujęciu rocznym odnotowano odbicie o 6,9%, podczas gdy konsensus celował w 6,8%. Obok danych PKB poznaliśmy również odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za czerwiec. W obu przypadkach udało się przebić oczekiwania inwestorów – zanotowano bowiem wzrost o odpowiednio 11% r/r oraz 7,7% r/r. Powyższe figury zmniejszają obawy o wyhamowanie gospodarki Państwa Środka, co powinno sprzyjać globalnym nastrojom. 

Kolejne dobre dane z chińskiej gospodarki w połączeniu z cofnięciem rentowności amerykańskich papierów, to dobra mieszanka dla rynków wschodzących, co dziś widać poprzez wzrosty na polskiej, węgierskiej oraz tureckiej giełdzie. Liderem wzrostów w Warszawie jest indeks WIG20 (W20 na platformie xStation5), który rośnie o około 0,65%. Benchmark warszawskich blue chipów porusza się wedle wyraźnej sekwencji wzrostowej.

W trakcie sesji azjatyckiej widoczne były lepsze nastroje. Japoński Nikkei (JAP225) podszedł o 0,09%, a Hang Seng (HKComp) wzrósł o mniej więcej 0,6%. Z koeli S&P/ASX200 (AUS200) oraz Shanghai Composite (CHNComp) zanotowały spadki o odpowiednio o 0,15% oraz 1,43%. Natomiast w Europie widać słabsze nastroje. Niemiecki DAX (DE30) cofa się o niemal 0,2%, a francuski CAC40 (FRA40) znajduje się blisko poziomu odniesienia, podobnie jak Euro Stoxx (EU50). Jedynie brytyjski FTSE100 (UK100) rośnie o 0,53%.

 W poniedziałkowym kalendarzu nie znajdziemy ważnych pozycji dla inwestorów, niemniej cały tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. W centrum uwagi inwestorów znajdzie się Europejski Bank Centralny, a przez to euro. Ponadto na dobre rusza sezon wyników na Wall Street, co powinno zagwarantować podwyższone emocje na giełdach.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU