X

Blaknące nadzieje jastrzębi w FED

11 sierpnia 2017 - 19:37 | Żródło: tradebeat.pl

Podsumowanie:

 • Amerykańskie indeksy wymazują wczorajsze straty 
 • USD w wyraźnym odwrocie po słabym odczycie CPI
 • Kaplan oraz Kashkari (FED) opowiadają się za przerwą w podwyżkach stóp
 • Ropa lekko w górę, pomimo mieszanych danych

Nie ma wątpliwości, że najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji był odczyt amerykańskiej inflacji konsumenckiej, która okazała się słabsza od oczekiwań. Gorszy odczyt mógł być poniekąd brany pod uwagę ze względu na wczorajsze rozczarowanie danymi odnośnie do PPI, aczkolwiek z pewnością nie był on w cenach. W efekcie amerykańska waluta otrzymała wyraźny cios, gdyż niższa inflacja wyraźnie podcina skrzydła jastrzębią w FED. 

Tak jak wspominaliśmy w dzisiejszym kalendarzy makro, dwaj członkowie Rezerwy Federalnej mięli okazję wyrazić swoje odczucia w kwestii raportu o inflacji. Zdaniem Kaplana zasadnym jest poczekanie jeszcze przez jakiś czas, nim FED zdecyduje się ponownie podnosić stopy procentowe. Zasugerował on również, że neutralna stopa procentowa w jego mniemaniu znajduje się raczej bliżej 2%, aniżeli 3%. W podobnym tonie wypowiedział się Kashkari, które także sugeruje, że dzisiejszy raport o inflacji jest kolejnym powodem, by wstrzymać się z podwyżkami stóp. Co więcej, powiedział wprost, iż nie widzi obecnie powodów, dla których inflacja miałaby mocniej wzrosnąć. 

Pomimo kiepskiej sesji w Europie, która poprzedzona została prawdziwym pogromem za oceanem podczas czwartkowej sesji, amerykańskie indeksy wydają się powoli dochodzić do siebie, po drugiej, największej wyprzedaży w tym roku. Dla przypomnienia, prawdopodobnym powodem wczorajszej przeceny na amerykańskiej giełdzie była prawdopodobnie kolejna wypowiedź Donalda Trumpa w kwestii Korei Północnej. W konsekwencji zanotowaliśmy potężny wzrost indeksu strachu VIX. Warto również wspomnieć, że coraz więcej rynkowych guru zaczyna ostrzegać inwestorów przed wzmożoną falę ryzyka

Jeśli chodzi o rynek surowcowy, notowania surowców rolnych takich jak soja, pszenica oraz kukurydza wydają się nieco uspokajać, po tym jak wczorajszy raport WASDE pokazał dużo słabsze od konsensusów figury. Ponadto, niewiele zmienna w ujęciu dziennym, ale i tygodniowym była ropa naftowa. Dzisiejszego dnia poznaliśmy raport agencji IEA, który w dużej mierze pokazał obiecujące liczby. Niemniej jednak, wcześniejsze niedźwiedzie raporty ze strony EIA, jak i samego kartelu nieco mącą tę perspektywę. Prócz tego warto odnotować, że według danych Baker Hughes, liczba wież wiertniczych na polach z ropą wzrosła o 3 sztuki. Zatem po kilku tygodniach lekkich spadków w liczbie wież (w ostatnich 7 tygodniach, 3 pokazały kurczącą się ich liczbę), ten tydzień będzie być może punktem zwrotnym po tym, jakie ceny czarnego złota mocno odbiły w zeszłym tygodniu. 

Wobec rosnących wycen kryptowalut, a w szczególności Bitcoina, otrzymujemy ostrzeżenia przed tymi instrumentami ze strony różnych regulatorów. Dla przykładu, Agencja Monetarna Singapuru (MAS) oraz Departament Spraw Handlowych (DAS) opublikowały wspólne oświadczenie w których zalecają przeprowadzenie głębokiej analizy dla potencjalnych inwestorów. Inwestorzy zostali ostrzeżeni przed braniem udziału w pierwszych ofertach kryptowalut (ICOs) oraz przeciwko inwestycjom w kryptowaluty. 

Przyszły tydzień na rynku finansowym zapowiada się niezwykle ciekawie, a kluczowe publikacje makro zostaną zaprezentowane nie tylko dla USD, ale i również dla innych walut z grupy G10. Biorąc pod uwagę wciąż wiele niepewności w kwestiach geopolitycznych między USA a Koreą, czeka nas prawdopodobnie kolejny burzliwy tydzień. 

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU