X

Jak atrakcyjny jest rynek ropy naftowej w średnim terminie?

13 września 2017 - 15:33 | Żródło: Fibonacci Team School

Wczorajsze raporty OPEC i Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej można uznać za pozytywne zaskoczenie, które powinno być wzrostowym bodźcem dla cen ropy naftowej. Kartel podniósł swoje szacunki światowego popytu o 50 tys. baryłek dziennie i o kolejne 70 tys. baryłek dziennie w 2018 roku. Jednocześnie prognozy wydobycia dla państw nienależących do OPEC zostały zrewidowane w dół o 100 tys. baryłek dziennie. W związku z tym oczekiwany jest wzrost zapotrzebowania w przyszłym roku do 32.83 mln baryłek/dziennie, a więc o 1,5% więcej niż szacowano miesiąc temu.  Jest to także wielkość zbliżono do wydobycia OPEC w sierpniu, która według nieoficjalnych źródeł wyniosła 32.76 mln baryłek/dziennie. Dane te wskazują na prawidłowość, żeby utrzymać równowagę na tym rynku kartel nie można podnieść poziomu wydobycia. Taki scenariusz pozostaje jednak mało prawdopodobny, gdyż Libia i Nigeria nie zamierzają przestrzegać odgórnych limitów. Dziś o godzinie 16:30 poznamy cotygodniowy raport z amerykańskiego Departamentu Energii, o zmianie stanu zapasów.

oil-wtiweekly

Ropa WTI W1

W szerokim ujęciu rynek ropy naftowej nie jest tak atrakcyjny do handlu jak wynika z jego popularności. Co prawda dla daytraderów zakres wahań 13$ w przeciągu ostatnich 14 miesięcy nie stanowi problemu, to jeżeli celujemy w dłuższe swingi może pojawić się problem. Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do dużej zmienności na tym rynku, a średnioterminowe pozycje osiągały bardzo wysokie wartości R:R. Obecnie próżno szukać dłuższego trendu, ale w szerokim ujęciu sezonowość na rynkach to nieodłączna zależność. Notowania poruszają się w górnej części trójkąta, a dopiero trwałe wybicie podstawy potwierdziłoby zmianę tendencji na rynku ropy naftowej. Poziomy jakie nas potencjalnie interesują w przypadku wybicia, to zewnętrzne mierzenia 127,2%. Wsparcie znajduje się na poziomie 36,55$, natomiast strefa popytowa wyznaczona jest po kursie 58,80$. Powyższa analiza wskazuje na konsolidację w jakiej się znaleźliśmy po długim okresie trendowym, ale oczywiście tyczy się przede wszystkim średnio i długoterminowych traderów, którzy celują w duże zasięgi zmienności.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium


Innowacyjna Gospodarka Dotacje na innowacje
Inwestujemy w waszą przyszłość
PARP

PARTNERZY SERWISU